אמהות, אשמה ומה שביניהן

איזון בין קריירה להורות

לא משנה כמה נתכונן לקראת קבלת התפקיד אי אפשר לדעת לגמרי איך האימהות שלנו תיראה, אומרים לנו שהכול הולך להשתנות, מכינים אותנו שהרבה לילות שקטים לא יהיו ולרוב זה באמת כך.


לרוב יש שלושה תסריטים- תסריט ראשון, מחקים בדיוק את המודל של ההורים , תסריט שני- עושים הכול הפוך כי לנו כילדים, לא היה שם טוב, תסריט שלישי- מודל חדש שהמצאנו ותפרנו בדיוק לצרכים שלנו.


לא משנה איזה תסריט בחרנו , דבר אחד היום אני יודעת, כאימא נולדת, נולדות תחושות האשמה ואני אומרת , את תחושת האשמה לא נוכל לבטל לגמרי אבל להתבונן ולמנן בהחלט אפשר.


על מה אנחנו מרגישות אשמה- כמעט על הכול, על הכביסה שלא נגמרת ,הבית לא מספיק נקי, הילדים לא מספיק מחונכים, אין מספיק זמן איכות עם הילדים, או זמן איכות משפחתי, אנחנו לא מספיק מעורבות במה שקורה במסגרות ואני יכולה עוד להמשיך.


תחושות האשמה, הינה מרכיב בלתי נפרד בהורות ואפילו מחקרים מראים שהורים שמרגישים אשמה, הם הורים טובים יותר,אז אם אשמה היא מרכיב בלתי נפרד מהוויה ההורית לפחות בואו נתבונן בה ונראה איך אנחנו יוצאים ממנה לפעולה ולעשייה וכך אולי למנן אותה.


אז הנה כמה נקודות למחשבה:


שיתוף פעולה עם בן הזוג – ישנו קשר ישיר בין תחושת האשמה לבין האיזון בין הקריירה לחיים האישים.

כשאנחנו מנהלות אורח חיים מאוזן מטבע הדברים אנחנו נרגיש יותר שליטה ופחות אשמה על מה שאנחנו לא מספיקות או מצליחות לעשות.


המפתח הוא שיתוף פעולה עם בן הזוג, להיות צוות בכל הקשור למשימות הקשורות לבית וילדים.


שבו עם בן הזוג תגדירו יחד את הדברים שחשוב לכם להכניס להתנהלות היומיומית המשפחתית ותדאגנה שכול צד יבחר דבר אחד או שניים שהוא מוכן לקחת על עצמו.


כשאתם מתנהלים כצוות- הכול אפשרי,שם טמונה העוצמה שלכם.


אימהות עובדות הן יותר מאושרות - מחקר באנגליה שנערך על 4000 אימהות מצא שאימהות שעבדו במשרה מלאה או חלקית , העידו שהן מאושרות יותר מאימהות שלא עבדו כלל או שעבדו מעט מאוד..

4 מתוך 5 אימהות עובדות מעידות שהן אימהות טובות, להבדיל מאימהות לא עובדות שמסתבר שמרגישות שהן אימהות פחות טובות.

ששש זה סוד.. לא לגלות - מסתבר שאנחנו האימהות שקרניות לא קטנות וזאת אחת הסיבות המרכזיות שאנחנו מרגישות אשמה, אימהות נוטות להפריז כשהן מעידות על האימהות שלהן.. על הזמן שהן מקדישות וכיוצא בזה, אז אל תמהרנה להאמין וגם לא לכעוס כנראה שזאת הדרך שסיגלנו לעצמנו כדי להתמודד עם דעות שיפוטיות.

באימון לאימהות פריצת הדרך לרוב מגיעה עם הגעה להבנה שיש לנו את היכולת לבחור כיצד להתמודד עם ריבוי התפקידים, כי כשאנחנו באמת בוחרות אז לרוב אנחנו יוצאות לפעולה אנחנו פרואקטיביות ותאמינו לי מניסיון ממתאמנות יש לנו יכולת נדירה להיות יצרתיות כשאנחנו רוצות זה רק מצריך לצאת מאזור הנוחות וגם לוותר על האשמה שלפעמים לצערי קצת משרתת אותנו.


(הנתונים מהמחקרים נלקחו מתוך סדרת הטלווזיה , איך להיות משפחה מאושרת בשישה שיעורים עם פרופסור יורם ארבל , עונה ראשונה,)

#אמהותואשמה #אימוןלאימהות #אימוןקריירה #אימוןאישי

פוסטים נבחרים
פוסטים קודמים
ענן התגיות
No tags yet.