עסק ובית, הפרד ומשול


נפרדות בין עסק לבית:

אני לגמרי יכולה להבין אתכם אם מה שאתם חושבים כרגע זה שאני הולכת לדבר על קלישאה שחוקה, בכל זאת נושא שמרבים להזכיר אותו, אך עדין פחות מקפידים ליישם.

אני מאמינה שמדובר בכלי שיכול לסייע לכם ולכן בחרתי לפתוח בסיפור מהשטח:

ישבתי השבוע עם לקוחה בפגישה על העסק שהיא מנהלת וכמובן שמטרת העל באימון היא קידום ופיתוח העסק כאשר היה ברור שהפוקוס יהייה על סדר ומיקוד כבקשתה.

בכל תהליך אנחנו בודקים יחד את נקודת המוצא ומסמנים לאן רוצים להגיע מתוך ידיעה שבהירות מאפשרת לנו לקבל החלטות בצורה מבוקרת.

בבחינת נקודת המוצא של העסק, ראיתי שהיא לא יודעת מה ההכנסה הממוצעת של העסק ומהו הרווח והסיבה לכך הייתה: ההוצאות וההכנסות של העסק מעורבבות עם ההוצאות והעסק של הבית.

היא למעשה מקבלת תמונת מצב שנתית מרואה החשבון שלה אך עדין ביומיום לא ביצעה את ההפרדה.

לשם מה נפרדות:

  • חוסן כלכלי משפחתי: בהנחה ואנחנו לא מתעדים הכנסות והוצאות של העסק, אין לנו באמת מידע מדויק לגבי כמה העסק באמת מרוויח: הרווח של העסק שלנו הוא למעשה מהווה משכורת של אחד מבני המשפחה. כל החלטה על השקעה של בני המשפחה, לדוגמא רצון של בן זוג לעשות שינוי בקריירה, תלויה בחוסנה הכלכלי של המשפחה ולכן יש כאן נתון נעלם.

ישנה הנחת יסוד של חלק מהעצמאיים, שאני פוגשת, שגם ככה עסק עצמאי הוא תנודתי וקשה לנבא את ההכנסה העתידית.

אני מסכימה עם האמירה הזאת שבשנה ראשונה ובחלק מהמקרים אפילו בשנה השנייה יש תנודתיות, אך עדין אם תהיו מחוברים למספרים שהעסק שלכם מכניס ומוציא תוכלו בתום השנה לעשות ממוצע ולקבל מזה החלטות להמשך. החלטות שקשורות גם לתא המשפחתי.

  • יכולת לקבל החלטות על עתיד העסק שלך: חוסר בהירות בעסק מהווה מכשול בקבלת החלטה האם להשקיע בעסק לשם מינוף או לא. אם חסר מידע לגבי ההוצאות וההכנסות של העסק, אין לנו יכולת לדעת האם יש לנו אפשרות להחזיר השקעה ולכן תיעוד נפרד של ההוצאות וההכנסות של העסק יסייע לנו לקבל החלטות לגבי עתידו.

עצמאיים מנהלים שני עסקים:

משק בית הוא למעשה עסק לכל דבר: יש לנו הוצאות קבועות, משתנות, לפעמים יש לנו השקעות: שיפוץ בבית או השקעה בהתפתחות של אחד מבני הזוג ויש לנו הכנסות.

ההכנסות למעשה הם המשכורות של בני הזוג ובחלק ניכר ממה שאני נתקלת גם סיוע מההורים.

אנחנו רואים שלמעשה כפי שחשוב לנו לנהל מעקב אחר הוצאות והכנסות בעסק לשם בהירות ולצורך קבלת החלטות אסטרטגיות באותה מידה חשוב שננהל זאת גם בעסק המשפחתי שלנו.

תבחרו דרך שפשוטה ונוחה לכם:

אני חושבת שכל עוד תעשו הפרדה, עשיתם צעד מאוד משמעותי ואחראי בהתנהלות היומיומית.

לגבי הדרך, היא תלויה בגודל העסק שלכם ובאיך לכם בדרך כלל יותר נוח לנהל מעקב.

הדרך הפשוטה והאולטימטיבית היא פתיחת חשבון נפרד לעסק, אך אם העסק קטן ובתחילתו ואינכם רוצים לנקוט בצעד הזה, כיום קיימות בשוק תוכנות פשוטות שמאפשרות לנהל את המעקב ואפשר להתייעץ עם רו"ח על תוכנה שמתאימה לכם, דרך נוספת: קובץ אקסל פשוט חודשי בו אתם מתעדים את ההוצאות וההכנסות.

אם התוכן תרם לכם, מוזמנים לשתף וכרגיל תגובות יתקבלו באהבה.


פוסטים נבחרים
פוסטים קודמים