עשרה מפתחות לניהול אפקטיבי


אני מודה שהרעיון לכתוב מאמר על 10 מפתחות לניהול אפקטיבי נשמע באוזניי קצת מתיימר כי הרי ברור שיש עוד מפתחות אבל אם זה יאפשר לכם להתבונן אחרת על גישת הניהול שלכם ולשאול שאלות, עשיתי את שלי.

הנחת הייסוד שממנה אני באה שהכול יכול להראות אחרת במגרש שאתם נמצאים.

אני לא חושבת שיש אנשים שנועדו לנהל ויש כאלה שלא, כלומר אנחנו לא מדברים ברכיב גנטי אלא במיומנויות נרכשת שאפשר ואף מוטב שנשכלל כל הזמן.

אז בלי הקדמות נוספות קבלו באהבה את 10 המפתחות:

1. בחירה- אני שומעת מהמון מנהלים שעבודה תחת עומס לא מוציאה מהם את מה שהם היו רוצים לתת, מסבירים לי שהעומס לא מאפשר להם להקדיש זמן לפיתוח העובדים, לשיחות איתם, להעלאת המוטיבציה.

גם בעלי עסקים נמצאים בסיטואציה דומה, הם מספרים לי שהניהול הוא כורח הנסיבות ובכלל אם אני ישאל אותם אם הם היו רוצים להתעסק רק בדבר שהם עוסקים, כלומר במוצר ושירות שנותנים, הם היו שמחים.

השאלה שאני שואלת- איזה מנהל אתה רוצה להיות? מה חשוב לך לתת לעובדים? אילו כישורים שלך חשוב לך להביע?

ההתבוננות של מהו ניהול מיטבי עוזרת לצמצם את הפער, רק לזכור לא מתוך האשמה וביקורת פנימית, אלא ממקום של רצון לשפר ולהתפתח.

2. יעדים- לאן אתה רוצה להגיע אבל באמת, מה חשוב לך לקדם בשנה הקרובה מכל ההיבטים. הצבת יעדים עוזרת לנו להתקדם.

3. ממדי הצלחה- החשש הכי גדול שאני שומעת ממנהלים הוא הפחד להיכשל, אותו פחד שמטרפד לנו את הרצון להציב יעדים, בעלי עסקים קטנים וגם מנהלים בארגונים מונעים מהפחד הזה והעניין הוא שהפחד הזה הוא מפני משהו לא מוגד

הגדירו ממדי הצלחה בכל תחום בניהול שלכם רק זכרו לדבר לא במונחים דווקא של תוצאות אלא של התקדמות. למשל: אם אתם בעלי עסקים ואתם רוצים לקבוע מדד הצלחה מבחינת גידול בלקוחות אז קיבעו לדוגמא גידול בשיעור של 15%, בדילוגים ולא במרתון.

4. "זה הכול יחסים"- השקיעו ביחסים שלכם עם הלקוחות, העובדים, הספקים, הם כולם שותפים שלכם, כשאני מדברת על השקעה ביחסים אני מדברת על יחס שוויוני ועל הקשבה על כל רבדיה.

5. השתלמויות- למידה, למידה ועוד פעם למידה כדי לעשות " התמתחויות" ולקבל השראה ולשמור על התשוקה.

6. האצלת סמכויות – אחד האתגרים בניהול, הנקודה הזאת שאתה סומך על מישהו אחר מבחינה מקצועית ואישית ומאפשר לו לנהל, מדובר ביכולת ששווה בעיני להקדיש לה תשומות.

7. חיבור לשטח- אתן דוגמא קונקרטית מנהל בארגון שאחראי על צוות, ההמלצה שלי פעם בשבוע להתנסות בעבודה של העובדים ולו רק בכדי להבין לעומק עם מה הם מתמודדים ומהם הצרכים שלהם. לגבי בעלי עסקים- אם הוצאת שירות כלשהו לספק, גם ממליצה מידי פעם לעסוק בעשייה כדי לחוש את השטח, זה יכול להיות גם סקר ללקוחות בכדי לראות דברים מפרספקטיבה אחרת.

8.הנהגת זמן- האתגר בה' הידיעה, אין תהליך עם מנהלים שלא מדברים על ניהול זמן. כמו כל נושא שתיארתי כאן, היריעה רחבה רק אומר את התובנה שלי ממודלים ועבודה עם לקוחות- זה לא הזמן שעומד לרשותנו, זה מה שאנחנו בוחרים לעשות, במילה אחת תעדוף.

9. איזון בין חיים אישים לעבודה- בגדול כי אם לא נקדיש לכך חשיבה אנחנו נהייה במסלול לתשישות ושחיקה ולכן ממליצה למנהלים שעובדים בקצב גבוה, 3 פעילויות בשבוע שמאזנות ובכלל התבוננות אם היומן שלכם מכיל גם פעילויות שמטעינות אתכם .

10. תשוקה- מסיימת עם המפתח שבלעדיו שום דבר מבחינתי לא רלוונטי- לעשות את מה שאתם אוהבים באמת ומתוך תשוקה.

מפתח אחרון חביב, אל תהיו קטנוניים, אני יודעת שדיברתי על עשרה מפתחות אבל המפתח הזה הוא קצת סודי לפעמים לוקח זמן עד שמוצאים אותו. אני שמעתי על אנשים שמצאו ואז שוב איבדו, מה שבטוח שמוטב שנתבונן על החיפוש כעל הרפתקה.

להאמין שאתם מסוגלים!

שלכם

יעל


פוסטים נבחרים
פוסטים קודמים
ענן התגיות
No tags yet.