משוב ככלי ניהולי


משוב למנהלים

מנהלים רבים מודעים לחשיבות של מתן משוב, אך עדין אני נתקלת בלא מעט מקרים שהם בוחרים לוותר על הכנה מקיפה ולפעמים אף נותנים משוב רק במקרים שאינם שבעי רצון מתרומת העובד.

הם משתפים שזה נובע מעומס בעבודה השוטפת, לפעמים המשימות הדחופות מובילות אותם לזרז את המשוב לעובד ולפעמים זה פשוט טמון בידע, כלומר לא קיבלו כלים לנהל שיחת משוב.

ריכזתי עבורכם נקודות חשובות שמומלץ לעבור כהכנה לקראת שיחת המשוב, רק לפני כמה נקודות מוצא:

  • משוב מעמיק שניתן בצורה אפקטיבית- תורם לתחושת השייכות של העובד לארגון ולתחושת הביטחון שלו.

  • העובד מבין מה מצופה ממנו ומקבל פידבק על תרומתו לארגון ועל הטעון שיפור.

  • מנהל שמגיע מוכן לשיחת משוב מצליח לשקף לעובד תמונת מצב אותנטית.

והנה המלצותיי להכנה למשוב:

איסוף נתונים אודות העובד- להכין דוגמאות מהיומיום, עובד שמקבל פידבק אך אינו מבין בדיוק על מה מדובר, יחוש תסכול ולכן חשוב לתת דוגמאות גם לשיפור וגם לשימור.

הכן את העובד לקראת השיחה – לעדכן את העובד מבעוד מועד ולא להנחית עליו שיחה.

הכנה עצמית- זמן, מיקום, לנטרל הסחות דעת- כפי שצינתי בתחילת המאמר, מנהלים נתונים לעתיים לעומס מטלות ולכן חשוב מאוד לנטרל הסחות דעת, להשתיק טלפון, להזיז את מסך המחשב ולהיות לגמרי בהקשבה לעובד.

מודעות להטיות שלך- למשל, הרושם הראשוני שהעובד הותיר בפניך, סטראוטיפים, ואחרון חביב ישנה נטייה מסוימת למנהלים למצוא חן.

הפידבק עצמו – אשתמש ברשותכם בקלישאה, לתת פידבק על מעשה ולא על העושה. למשל : "אתה לא מקצועי/ אחראי/ יוזם" – אם ישנה התנהגות חדשה שברצונכם לעודד, תנו פידבק על ההתנהגות ותאמרו מה כן אתם מצפים, לא פידבק על האדם, כי לא ניתנת לו אחרת הזדמנות אמתית לייצר שינוי – כי לתפיסתכם, הוא כזה.

המסר צריך לעבור בצורה עניינית.

להתכונן לתגובות של העובד- התגובות הן כמובן משתנות בהתאם לעובד שיושב מולכם ובהתאם לאווירה שתבחרו לייצר.

מומלץ לקחת בחשבון גם תגובות כגון - הכחשה כדרך להתמודד עם הפידבק או העברת האחריות לגורם אחר. חלקם יתרכזו בהתגוננות או במתן הסברים.

סיכום וקביעת שיחה נוספת לשם בקרה – מאחר ומטרת המשוב היא לשם למידה חשוב לתאם שיחה נוספת לאחר תקופה כדי לבחון את ההתקדמות, כמו כן לשלוח לעובד סיכום של המשוב.

יצירת דיאלוג- שיחת משוב הינה הזדמנות לחיזוק הקשר ולכן מאוד חשוב לייצר אווירה נעימה, מכילה ותומכת שמעודדת למידה, לעודד את העובד לשתף מה הוא חושב, מציע וממליץ, במילים אחרות להימנע ממונולוג.

בהצלחה!

יעל


פוסטים נבחרים
פוסטים קודמים
ענן התגיות
No tags yet.